Organizator:

Nowe scenariusze rozwoju przemysłu podczas ITM_talks 2

Czy robotyzacja to zawsze panaceum na trudne czasy? Jak w obecnej sytuacji kontrolować inwestycje w nowe technologie? Czy wreszcie z kryzysu możemy wyjść obronną ręką? Na te i wiele innych pytań odpowiadali eksperci podczas drugiego odcinka ITM_talks pt.: Autonomia robotów i cyfrowa transformacja w niepewnych czasach. Wniosek? W przemyśle dialog nauki z biznesem przynosi wymierne korzyści.

W trakcie kolejnego spotkania z cyklu ITM_talks organizowanego w ramach zapowiedzi targów ITM Industry Europe i Modernlog (Poznań, 3-6.11.2020 r.) mieliśmy okazję zapoznać się z opiniami ekspertów branżowych: Adama Drewnianego z South Bay Solutions, Michała Kaźmierczaka z ABB i Krzysztofa Kurowskiego z PCSS. Spotkanie było transmitowane 8 września na żywo ze studia nagraniowego Grupy MTP i przyciągnęło przed ekrany komputerów kilkuset widzów. Prelegenci podzielili się z nimi swoim spojrzeniem na to, jak osiągnięcia nauki i rozwój robotyki przenikają do przemysłu oraz w jaki sposób obecna sytuacja pandemiczna wpływa na ten sektor gospodarki.

Road mapy czyli jak wyprzedzić konkurencję

Michał Kaźmierczak, Dyrektor Biznesu Robotyki i Automatyki Dyskretnej ABB przyznał, że chciałby wierzyć, że robotyzacja to panaceum na każde czasy i nie warto myśleć o niej tylko w kategorii ratunku w czasach kryzysu związanego z pandemią, problemami z dostępnością rąk do pracy czy rosnącymi kosztami produkcji. Jego zdaniem sytuację na rynku należy rozpatrywać selektywnie poprzez konkretne branże, ponieważ niektóre z nich, jak np. automotive odnotowały spadki wolumenów sprzedaży i zamroziły na jakiś czas swoje inwestycje, jednakże inne, jak np. e-commerce czy intralogistyka, zarejestrowały bardzo duże przyspieszenie. – Mamy tutaj do czynienia z pewnego rodzaju pułapką inwestycyjną, ponieważ te branże muszą się automatyzować. Dlatego wielu klientów zwraca się do nas z prośbą o dostarczenie produktów „od ręki” – relacjonował przedstawiciel ABB. – Pamiętajmy jednak, że proces digitalizacji i transformacji cyfrowej nie odbywa się z dnia na dzień i nawet jeśli zainwestujemy w robota, nie będzie to oznaczało natychmiastowego przyspieszenia oraz wzrostu efektywności produkcji.

Michał Kaźmierczak zauważył, że wygranymi w obecnych czasach są firmy, które wcześniej zdecydowały się rozpocząć proces robotyzacji. –  Warto powiedzieć, że firmy, które myślały w dłuższej perspektywie o automatyzacji jako panaceum na podnoszenie swoich kompetencji czy zwiększenie swojej konkurencyjności i zainwestowały w ten proces lata temu oraz posiadają „road mapy” na automatyzację i cyfryzację swoich zakładów, zdecydowanie wyprzedziły konkurencję. Już dzisiaj są w stanie reagować dynamicznie na trudne czasy i odpowiadać na aktualne potrzeby.

Doświadczenia z Doliny Krzemowej

Adam Drewniany, Prezes Zarządu South Bay Solutions, znany ze swoich osiągnieć zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Polsce, nie ma wątpliwości, że kryzys należy traktować w kategoriach szansy, a nie zagrożenia. Odpowiednia strategia, zaplecze finansowe, dywersyfikacja źródeł dochodu oraz gałęzi działalności powinny zapewnić ciągłość biznesu nawet w niepewnych czasach. Biznesman pracujący na co dzień w Dolinie Krzemowej uznał, że słowa Nietzsche „co mnie nie zabije, to mnie wzmocni” jak najbardziej można odnieść do obecnej sytuacji w sektorze przemysłowym.
– Mieszkam w Stanach Zjednoczonych już 42 lata i w swojej karierze przeżyłem kilka kryzysów ekonomicznych. Każdy z nich pozwolił mi podwoić, a nawet potroić biznes. Nigdy nie zważałem na moją konkurencję, ponieważ zawsze twierdziłem, że największym przeciwnikiem dla siebie jestem ja sam, a kryzys to był jedyny okres, kiedy mogłem zakupić maszyny od 20% do 40% taniej. Ten okres zawsze mi pomagał w rozwoju firmy – komentował Adam Drewniany. –  Kiedy chude czasy nastawały dla firm olejowych, wtedy skupiałem się na rozwoju choćby dostaw dla firm medycznych. Do tej pory ta strategia przynosi wymierne korzyści. Dywersyfikacja działalności stanowi podstawę w biznesie, nierozsądnie jest liczyć tylko na jednego klienta. 

Adam Drewniany podzielił się również z widzami swoimi spostrzeżeniami na temat podejścia amerykańskich i polskich firm do robotyzacji. Ponadto jego zdaniem brak jednego systemu operacyjnego inspiruje firmy do rozwoju nowych technologii.

Komunikacja robotów z efektem synergii

Moderator dyskusji, dr inż. Krzysztof Walas z Instytutu Robotyki i Inteligencji Maszynowej Politechniki Poznańskiej, nie stronił od ciekawych pytań. O odniesienie się do kwestii wpływu komunikacji między robotami na ich rozwój poprosił dr hab. inż. Krzysztofa Kurowskiego, zastępcę Pełnomocnika Dyrektora IChB PAN ds. Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. Ekspert przyznał, że faktycznie pojawia się przestrzeń do komunikacji, wymiany danych różnego typu pomiędzy urządzeniami, sensorami i robotami, które wcześniej były zupełnie odcięte od możliwości współpracy. – Grupowa praca i współpraca, podobnie zresztą jak w przypadku ludzi, pozwala osiągnąć dużo szybciej i dużo wydajniej efekt synergii. Podobne, nowe, scenariusze będziemy obserwować również w przemyśle –  komentował Krzysztof Kurowski. – Sądzę, że będziemy na tyle kreatywni, iż dzięki nowym możliwościom komunikacyjnym, umiejętności łączenia różnych elementów, pewnej swobody w rozwoju systemów nowej generacji, a także zwiększeniu przepustowości, wolumenu danych i większej mocy obliczeniowej, będziemy już w niedługiej perspektywie oswajać się z nowymi ideami.  

To tylko cześć opinii, które zostały zarejestrowane podczas drugiego odcinka ITM_talks. Wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się więcej o autonomii robotów oraz cyfrowej transformacji zachęcamy do obejrzenia nagrania.   

Więcej szczegółów na temat trzeciego spotkania z cyklu ITM_talks organizatorzy, zdradzą już wkrótce.

Spotkania z serii ITM_talks stanowią zapowiedź nadchodzących targów ITM Industry Europe oraz Modernlog, które odbędą się na terenie MTP w terminie 3-6.11.2020 r. Wydarzeniom będą towarzyszyły branżowe konferencje w tym pionierski projekt promujący rozwój przemysłu 4.0 Kongres Industry NEXT. The New Reality oraz II edycja Konferencji Smart Warehouse.

W tym samym czasie będzie można zwiedzić także ekspozycję: 3D Solutions – Targów Druku i Skanu 3D oraz Subcontracting –Targów Kooperacji Przemysłowej.